ژوئن 20, 2024
مجلس عراق بزرگ‌ترین بودجه دولتی تاریخ این کشور را تصویب کرد

‌به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از الجزیره، پارلمان عراق برای سال 2023 بودجه‌ای 153 میلیارد دلاری برابر با 198.9 تریلیون دینار را تصویب کرده که قرار است، بخش اعظمی از آن به افزایش حقوق کارمندان دولتی و پروژه‌های توسعه‌ای با هدف بهبود خدمات و بازسازی زیرساخت‌های این کشور که در جنگ آسیب دیده است، اختصاص یابد.

این بودجه 153 میلیارد دلاری بزرگ‌ترین بودجه‌ای است که عراق در تاریخ خود دیده و قرار است هزینه‌های این کشور را طی دو سال آینده هم تعیین تکلیف کنند. از دیگر اهداف دولت عراق از ارائه چنین بودجه سنگینی توسعه اشتغال در این کشور بوده است.

عبدالله احمد، معاون شورای نمایندگان عراقی در این باره گفته است؛ باید از ارائه خدمات اساسی حمایت کرد و زیرساخت‌ها هم بازسازی شود. از سوی دیگر باید فرصت‌های شغلی ایجاد شده و رنج مردم آواره هم پایان یابد.

با تصویب این بودجه انتظار می‌‌رود ده‌ها هزار فرصت شغلی در بخش دولتی عراق ایجاد شود و دولت این کشور می‌خواهد در پسِ آسیب‌های وارده شده ناشی از اشغال این کشور توسط آمریکا در سال 2023 و خسارت‌های به بار‌آمده را جبران کرده، ‌ارائه خدمات دولتی را بهبود بخشیده و تاسیسات آسیب‌دیده را هم بازسازی کند.

عراق یکی از بالاترین نرخ‌های رشد جمعیت در جهان را دارد و پیش‌بینی می‌شود جمعیت این کشور تا سال 2050 از 43 میلیون نفر کنونی به 80 میلیون نفر افزایش یابد. در شرایط کنونی بخش اعظمی از اقتصاد عراق تحت کنترل دولت است و نرخ بیکاری در این کشور هم بالاست و به خاطر نبود کار و ضعیف بودن خدمات دولتی بارها و بارها شاهد اعتراضات گسترده مردمی در این کشور بوده‌‌ایم.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *