آوریل 14, 2024
محرومیت مردم جنوب سیستان و بلوچستان از حداقل های  خدمات درمانی / 4 شهرستان جنوب استان ح...


معین الدین سعیدی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: متاسفانه بیشترین چالش های حوزه سلامت را در جنوب استان سیستان و بلوچستان شاهدیم. در سطح کشور به ازای هر 1000 نفر 2 تخت بیمارستانی وجود دارد که این شاخص در جنوب سیستان و بلوچستان کمتر از 4 دهم است که از یک پنجم میانگین کشوری هم کمتر است.


وی افزود: طبیعتا با این شرایط و با این حجم گسترده بیماران مردم جنوب استان در حوزه سلامت دچار چالش هستند.


نماینده مردم چابهار، کنارک، نیکشهر، قصرقند و دشتیاری در مجلس اظهار داشت: متاسفانه 4 شهرستان جنوب سیستان و بلوچستان حتی یک تخت بیمارستانی ندارند و بیمارستان های موجود در چابهار و نیکشهر هم پاسخگوی حجم بالای بیمار نیست. این بیمارستان ها مشکلات فراوانی دارند که بارها و بارها آن ها را در مجلس بیان کرده ایم و پاسخی دریافت نکردیم.


وی اذعان داشت: ما در چابهار و نیکشهر با مشکل کمبود پزشکِ متخصص، پرسنل درمانی و همچنین کمبود تخت بیمارستانی مواجهیم و به لحاظ امکانات پزشکی فاصله ای نجومی با میانگین کشوری و استانی داریم.


سعیدی عنوان کرد: شرایط درمانی در جنوب استان و مشکلاتی که گفته شد باعث می شود فجایعی مانند اعلام اشتباه مرگ یک نوزاد ، رخ دهد و داستان های این چنینی هر چند وقت یکبار اتفاق بیفتد.


وی افزود: علاوه بر مشکلات حوزه سلامت بیمارستان چابهار، بنای بیمارستان مشکلات جدی از نظر مقاوم سازی و ایمنی دارد و برای حل این مشکلات بارها تاکید کردیم و مکاتبات انجام دادیم اما تاکنون اقدامی برای مقاوم سازی بیمارستان امام علی (ع) چابهار انجام نشده است.


وی با اشاره به اینکه مردم جنوب سیستان و بلوچستان از حداقل های حوزه درمان محرومند، افزود: بیمارستان چابهار مشکلات عدیده ای در زمینه تامین امکانات سرمایشی و گرمایشی و حداقل های مورد نیاز بیماران برای بهره مندی از خدمات حوزه سلامت  دارد.


وی درخصوص پروژه بیمارستان 540 تخت خوابی چابهار گفت: مجوز ماده 23 این بیمارستان اخذ شد اما از همان کلنگ زنی سال 97 تا این لحظه متاسفانه هیچ اتفاقی نیفتاده است.


وی افزود: دردهای مردم جنوب سیستان و بلوچستان دیده نمی شود ، گویا از نظر مسئولان ، مردمِ ما حق مریض شدن ندارند .


وی عنوان کرد: قرار بود بخشی از بودجه پروژه بیمارستان 540 تخت خوابی، از بخش اعتبارات برنامه و بودجه و بخشی هم از محل تهاتر قرارگاه خاتم الانبیاء باشد اما متاسفانه به رغم اینکه قرارگاه عزم جدی برای ساخت بیمارستان دارد باز هم همکاری ها برای انجام پروژه صورت نمی گیرد و دغدغه ای یرای ساخت بیمارستان وجود ندارد.


وی افزود: در سفر اخیر رئیس جمهور به چابهار ، بنده مشکلات حوزه سلامت و درمان جنوب استان را مطرح کردم اما متاسفانه در حد بیان درد و مشکلات هستیم و هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است.


 


 


 


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *