ژوئن 20, 2024
محرومیت 13 هزار روستای کشور  از تاسیسات آب و فاضلاب


به گزارش ایلنا از مشهد، مجید آقازاده در نخستین همایش ملی خیرین آبرسان اظهار داشت:در حال حاضر ۲۰ هزار و ۳۰۰روستای کشور با ۹میلیون نفر جمعیت از آب شرب پایدار برخوردارند و ۱۳هزار و ۳۰۰روستا با جمعیتی بیش از یک میلیون و ۶۰۰هزار نفر، از تاسیسات آب و فاضلاب محرومند.


وی افزود:۶۱هزار روستا با ۲۱میلیون نفر جمعیت در کشور وجود دارد که از این تعداد ۳۷هزار و ۹۰۰روستا با ۱۷میلیون نفر جمعیت زیر پوشش شرکت‌های آبفا هستند و ‌۲۳هزار و ۱۰۰روستا با حدود ۴.۵ میلیون جمعیت نیز زیر پوشش آبفا قرار ندارند.


آقازاده تصریح کرد: در حال حاضر۹ هزار و ۸۰۰روستا با یک میلیون و ۹۰۰هزار نفر جمعیت به صورت خودگردان آبرسانی می‌شوند. به علاوه ۱۷هزار و ۶۰۰روستا با جمعیت ۸ میلیون و ۴۰۰هزار نفر دچار تنش آبی هستند در همین راستا طرح جهاد آبرسانی به روستاهای دارای تنش آبی از سال گذشته آغاز شده و ۱۹هزار و ۹۷۶روستای بالای ۲۰خانوار با جمعیتی حدود ۱۰میلیون نفر تاکنون زیر پوشش این طرح قرار گرفته اند.


معاون مهندسی شرکت آب و فاضلاب کشور بیان کرد:طی تفاهمنامه ای آبرسانی به ۷۱۳۷ روستا توسط قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) انجام می‌شود و تا کنون ۵هزار و ۴۰۰میلیارد تومان هزینه شده است و در حال حاضر ۸۹۲روستا با اجرایی شدن این طرح از آب آشامیدنی پایدار برخوردار شده اند همچنین برای طرح جهاد آبرسانی نیز ۱۵هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات عمومی شرکت‌های آبفا اختصاص داده شده که ۴هزار میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.


وی ادامه داد:با همکاری خیرین، آبرسانی به ۵۰۰۰ روستا طی ۳ سال هدفگذاری شده که امکان افزایش این رقم نیز وجود دارد ضمن اینکه تاکنون آبرسانی به ۵۱۶روستا صورت پذیرفته است.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *