آوریل 14, 2024
مخالفت آمریکا با ورود اسرائیل به جنگ با حزب‌الله

واشنگتن پست در این گزارش خود نوشته است: «جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اخیرا دستیاران ارشد خود را با یک هدف حیاتی به خاورمیانه گسیل داشته است: جلوگیری کردن از جنگ تمام عیار بین اسرائیل و گروه حزب‌الله لبنان.

یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل گفته است: ترجیح ما مسیر حل‌وفصل دیپلماتیک وضعیت با یک توافق است اما ما داریم به نقطه‌ای که ساعت شنی را بر خواهیم گرداند، نزیک می‌شویم.

پیام محرمانه اسرائیل به آمریکا درباره اقدام نظامی علیه حزب‌الله

روزنامه عبری زبان «یدیعوت آحارونوت» نوشت: «اسرائیل» با ارسال پیامی برای آموس هوکشتاین، فرستاده ویژه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که علاقه‌مند است اقدام دیپلماتیکش موفقیت‌آمیز باشد، اما اگر این اقدام شکست بخورد، مجبور خواهد بود برای «حذف» حزب‌الله از جنوب لبنان اقدام نظامی را در پیش بگیرد.

مقام‌های آمریکایی نگران هستند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ممکن است گسترش جنگ در لبنان را به عنوان کلید ادامه حیات سیاسی خود همزمان با ادامه انتقادات داخلی از شکست دولتش در جلوگیری کردن از حمله هفتم اکتبر که طبق برآوردها به کشته شدن ۱۲۰۰ اسرائیلی و اسارت ۲۴۰ تن دیگر منجر شد، تلقی کند.

دولت آمریکا در گفتگوهای خصوصی به اسرائیل نسبت به تشدید چشمگیر تنش در لبنان هشدار داده است. دو منبع مطلع گفتند، آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در یک ارزیابی جدید محرمانه مشخص کرده، اگر اسرائیل چنین کاری را انجام دهد، کار برای موفقیت ارتش اسرائیل سخت خواهد شد چون به دلیل همزمانی با جنگ در غزه منجر به کاهش شدید منابع و دارایی‌های نظامی اسرائیل می‌شود.»

پیام اسیر اسرائیلی از غزه  به نتانیاهو + فیلم

واشنگتن پست در ادامه این گزارش خود نوشته است: «گروه حزب‌الله، یک رقیب دیرینه آمریکا که دارای رزمنده‌های به خوبی آموزش دیده و ده‌ها هزار موشک و راکت است نمی‌خواهد به تشدید تنشها بپردازد. این منابع ابراز عقیده کردند سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان به دنبال دوری جستن از یک جنگ بزرگتر است.

مت میلر، سخنگوی آنتونی بلینکن پیش از سوار شدن به هواپیمای عازم خاورمیانه گفت این وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز دوشنبه به اسرائیل سفر کرده و در آنجا مذاکراتی درباره گامهای مشخص برای اجتناب از تشدید درگیری داشته باشد.

میلر اظهار کرد: این که جنگ به فراتر از غزه گسترش یابد به نفع هیچ کس- نه اسرائیل، نه منطقه، نه جهان – نیست.

اما این دیدگاه، دیدگاه واحد دولت اسرائیل نیست.

مقام‌های آمریکایی به واشنگتن پست گفتند، مقام‌های اسرائیلی از زمان حمله ماه اکتبر حماس به بحث بر سر اجرای حمله پیش دستانه به حزب‌الله پرداخته‌اند. این چشم انداز با مخالفت پایدار  آمریکا به دلیل این احتمال که پای ایران، حامی هر دو گروه، و دیگر نیروهای نیابتی به این جنگ باز خواهد شد مواجه شده است. یک چنین احتمالی ممکن است آمریکا را وادار به دادن پاسخ نظامی در حمایت از اسرائیل کند.

همچنین این مقام‌ها اظهار نگرانی کردند که یک جنگ تمام عیار جدید بین اسرائیل و لبنان با توجه به افزایش چشمگیر زرادخانه موشک‌های دوربرد و تسلیحات دقیق حزب‌الله لبنان خشونت و خونریزی بیشتری نسبت به جنگ سال ۲۰۰۶ اسرائیل و لبنان خواهد داشت. بلال صعب، یک کارشناس امور لبنان در انستیتوی خاور میانه بیان داشت: این جنگ ممکن است تلفاتی بین ۳۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ نفر در لبنان به همراه تخلیه وسیع کل مناطق شمال اسرائیل را موجب شود.

او بیان کرد: حزب‌الله ممکن است عمیق‌تر از قبل به داخل اسرائیل حمله کرده و اهداف حساس همچون تاسیسات پتروشیمی و راکتورهای هسته‌ای را هدف گرفته و ایران هم ممکن است شبه نظامیان را در سراسر منطقه فعال کند. من فکر نمی‌کنم جنگ تنها محدود به این دو دشمن شود.

تهدید بروز جنگی گسترده‌تر روز شنبه به دنبال پرتاب حدود ۴۰ راکت از سوی حزب‌الله به داخل اسرائیل در پاسخ به ترور صالح العاروری، رهبر ارشد حماس و شش تن دیگر در حمله هوایی چند روز پیش به حومه شهر بیروت ادامه پیدا کرد.

مقام‌های آمریکایی گفتند، در هفته‌های اخیر، تبادل آتش‌های مرتب اسرائیل و حزب‌الله در طول مرز تهاجمی‌تر شده‌اند و این مساله سرزنشهای واشنگتن به صورت خصوصی را در پی داشته است.

مقام‌های مطلع به موضوع گفتند، طبق ارزیابی اطلاعاتی آمریکا که از سوی واشنگتن پست مشاهده شد، ارتش اسرائیل از هفتم اکتبر تاکنون بیش از ۳۴ بار به مواضع نیروهای مسلح لبنان که از سوی آمریکا آموزش دیده و تامین شده‌اند، حمله کرده است.

آمریکا نیروهای مسلح لبنان را به عنوان مدافع اصلی حاکمیت لبنان و یک وزنه متقابل برای نفوذ حزب‌الله می‌بیند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *