اکتبر 3, 2023
مدیریت مصرف برق ادارات از 16 خرداد آغاز می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ مصطفی رجبی‌مشهدی در نشست خبری که صبح امروز 9 خرداد ماه در رابطه با شروع فصل گرم تابستان و اوج بار مصرف برق برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس آمار مدیریت شبکه برق دو روز گذشته رقم مصرف برق به 60 هزار و 800 مگاوات رسید که بیش از 10 درصد از سال گذشته بیشتر است و معادل 7300 مگاوات بیشتر از سال گذشته در این بازه زمانی برق مصرف کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: میزان افزایش مصرف روز گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل معادل مصرف 5 استان خراسان‌شمالی، خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی و مازندران و گلستان است.

وی افزود: امسال ما با یک افزایش دما بیش از وارد شدن به تقویم فصل تابستان مواجه شده‌ایم که اوج مصرف را در پی داشته است و کارکنان صنعت برق تمام تلاش خود را برای یک نظم پایدار به منظور استفاده همه مشترکان به کار بسته‌اند.

رجبی‌مشهدی در تشریح برنامه مدیریت مصرف دولت گفت:‌ کاهش هزار مگاواتی مصرف برق ادارات در بخش دولتی صورت گرفته‌است و این برنامه از 16 خرداد سال 1402 اجرا خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق با بیان آخرین تغییرات برنامه مدیریت بار ادارات دولتی گفت: بر اساس این برنامه تنظیم وسایل سرمایشی در ادارات باید زیر 24 درجه و بالاتر تنظیم شود و مصرف برق در ساعات اداری 30 درصد نسبت به سال پایه 1400 و در ساعات غیراداری 60 درصد کمتر از سال پایه 1400 کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ادارات در مناطق عادی ادارات باید یک ساعت پیش از خاتمه کار و در مناطق گرمسیر زمان پایان ساعت اداری نسبت به توقف فعالیت وسایل سرمایشی اقدام کنند.

رجبی‌مشهدی اظهار داشت:‌ در ادارات مدیریت مصرف را از خود آغاز کرده‌ایم و باید در این حوزه 40 درصد نسبت به سال گذشته صرفه‌جویی کنیم.

این مقام مسؤول با اشاره به نصب کنتورهای هوشمند و جنرال گفت: مصرف برق ادارات کشور به نسبت مصوب شده و ارزیابی این مصرف برای تحقق هدف کاهش مصرف به هیأت وزیران ارسال خواهد شد.

وی افزود: در بخش ساخت نیروگاه‌های صنایع برنامه 10 هزار مگاواتی داریم که عملیات اجرایی 5 هزار مگاوات آغاز شده و هم اکنون 666 مگاوات از این نیروگاه‌ها در مدار است و انتظار داریم تا انتهای سال 1402، 1500 مگاوات دیگر به ظرفیت اضافه شود.

رجبی‌مشهدی در تشریح هماهنگی لازم برای تأمین انرژی صنایع گفت: 92 درصد از مشترکان صنعتی و صنفی صنعتی ما در کنار صنایعی که سال گذشته نیروگاه خود را به مدار آورده‌اند، هیچ محدودیت تأمین برقی ندارند.

این مقام مسؤول تأکید کرد: در سایر صنایع هدف تأمین انرژی مطابق نیاز بازار است و کمک می‌کنیم مشابه سال گذشته و حتی بیشتر انرژی این بخش از صنایع را تأمین کنیم.

وی با اشاره به استقبال قابل توجه صنایع از تابلوی برق سبز گفت: بر اساس قانون جهش تولید دانش‌بنیان 20 درصد از تقاضای صنایع باید از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در تابلوی برق سبز تأمین شود.

رجبی‌مشهدی گفت: پاداش صرفه‌جویی در بخش خانگی با سهم پاداش کاهش مصرف برق به کاهش 19 درصدی مصرف برق خانگی ثبت شده است.

این مقام  مسؤول در پایان گفت: امکان فعالیت مزارع رمز ارز مجاز که 240 مگاوات برق نیاز دارند از ساعت 12 شب تا 7 بامداد امکان پذیر است و اگر این مزارع نیروگاه تجدیدپذیر داشته باشند می‌توانند بدون وقفه برق تولید کنند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *