دسامبر 2, 2023
«مرکز ملی مدیریت و رصد حوادث کشور» ایجاد می‌شود


دبیرکل هلال احمر:
دبیرکل جمعیت هلال احمر اعلام کرد که مرکز ملی مدیریت و رصد حوادث کشور تا پایان سال از سوی این جمعیت راه‌اندازی می‌شود.به گزارش ایلنا، یعقوب سلیمانی در مراسم تجهیز مراکز عملیاتی شعب جمعیت هلال احمر استان تهران که در محل سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر برگزار شد، گفت: حملات وحشیانه رژِیم صهیونیستی به مراکز درمانی و انبارها و تاسیسات هلال احمر فلسطین در غزه بار دیگر ثابت کرد که دشمنان ما علاوه بر رعایت نکردن اصول بدیهی انسانی  هیچ تعهدی برای پایبندی به کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو و الحاقیه‌های آن در خصوص رعایت حقوق بین‌المللی بشردوستانه در زمینه عدم تعرض به مراکز درمانی، مراکز هلال احمر و صلیب سرخ و مراکز حیاتی نیازهای اولیه انسان‌ها مانند آب، غذا و برق و ارتباطات را هم ندارند و حتی اجازه دریافت و ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه را هم نمی‌دهند.

سلیمانی افزود: بنابراین دومین گام مهم که در دو سال اخیر با جدیت بیشتری در حال پیگیری است رعایت اصول پدافند غیرعامل در ابنیه، انبارها، تاسیسات حیاتی و حتی زیرساخت‌های سایبری، ناوبری و نرم افزاری جمعیت هلال احمر برای آمادگی در برابر خرابکاری‌ها است. در این زمینه با همکاری وزارت دفاع در حال ساخت و تجهیز مرکز ملی مدیریت و رصد حوادث کشور با رعایت بالاترین استاندارها هستیم که تا پایان سال این مرکز مهم و حیاتی هم در ستاد جمعیت راه‌اندازی خواهد شد تا در حوادث احتمالی اصل وحدت فرماندهی و یکپارچگی در جمعیت کاملا حفظ شود.

وی افزود: در بحث آموزش و تمرین نیروها گام های بسیار خوبی برداشته شده  و سال گذشته برای اولین بار ۱۲۰ نفر از نخبگان امدادی سراسر کشور در سازمان پدافند غیرعامل دوره‌های مربی‌گری پدافند غیرعامل را گذرانده و درحال حاضر مشغول آموزش نیروهای تخصصی ما هستند.

دبیر کل جمعیت هلال احمر با بیان اینکه امسال بیش از ۱۰۰ مانور با همکاری کلیه دستگاه‌های درگیر در سطح کشور برگزار شده است، گفت:  امروز هم یک مانور در سازمان امداد و نجات برگزار شد. برای مدیران و کارمندان خود نیز تا کنون ۱۰ دوره آموزشی ضمن خدمت برگزار کرده و با برگزاری مانورهای دورمیزی هم آنها فرآیند فرماندهی کاملا تمرین شده است.

سلیمانی با بیان اینکه در بخش چهارم که همکاری در آموزش همگانی است دوره‌های پدافند غیرعامل در سامانه آموزش‌های مجازی جمعیت به صورت رایگان بارگزاری و در دسترس عموم است افزود: علاوه بر آنکه این مباحث در دوره‌های حضوری آمادگی در برابر مخاطرات هم کاملا گنجاده شده است. در این راستا در سال جاری حدود ۳۵ هزار نفر از امدادگران و جوانان عضو جمعیت در دوره‌های تخصصی پدافند غیرعامل و سالانه حدود ۵۰۰ هزار نفر از عموم مردم در قالب دوره آمادگی در مخاطرات آموزش عمومی می‌بینند.

دبیر کل جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت در دو سال اخیر تیزرها ، کلیپ‌ها و پوسترهای متنوع آموزشی هم در فضای مجازی تولید و منتشر کرده که برآورد ما از بازدید آنها حدود دو میلیون بازدید بوده که با این فعالیت‌ها در صدد فرهنگ سازی و آموزش عمومی در بحران‌ها بوده و هستیم و انشاله در سال آتی برای گسترش آنها هم برنامه ریزی کرده‌ایم.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در ضرورت دفاع و پدافند غیرعامل، گفت: امسال هم  هوشمندانه و متناسب با تهدیدات دشمنان شعار محوری انتخاب شده برای این روز “ایران پایدار، به وسعت ایمان، به بلندای امید – پدافند غیرعامل دفاع همه جانبه در برابر جنگ ترکیبی” انتخاب شده است.

سلیمانی با بیان اینکه مجاهدت نیروی نظامی و وحدت و بصیرت ملت شریف و انقلابی ایران اسلامی و محور مقاوت دشمن واقعا جرات تعرض مستقیم به کشور ما را ندارد گفت: ولی اگر به جهاد تبیین، بصیرت افزایی، کارآمدی، خدمت رسانی صادقانه و امید آفرینی به عنوان عناصر اصلی مقابله با جنگ ترکیبی و شناختی  دشمن توجه نکنیم این بخش به عنوان تنگه احد انقلاب خواهد شد. در جمعیت هلال احمر در این حوزه هم گام های مهمی‌برداشته‌ایم.انتهای پیام/

نرم افزار موبایل ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا


تلگرام خبر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *