اکتبر 1, 2023
مصرف برق یک روز تابستان 2 برابر روزهای عادی است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بر اساس اطلاعات رسیده از شرکت مدیریت شبکه برق کشور، مصرف برق در فصل تابستان 1402، رکوردهای قابل توجهی را به ثبت رسانده و 2 مردادماه سال جاری به رقم 72 هزار 724 مگاوات رسیده است.

شاخص اوج‌بار، بیشترین مصرف برق کشور در یک ساعت را مشخص می‌کند و نمایانگر انرژی مصرف شده در طول یک روز طی فصل تابستان نیست. بر این اساس به استناد اطلاعات مدیریت شبکه برق، میزان انرژی مصرف شده برق کشور در روزهای جاری به عدد یک میلیارد و 548 میلیون کیلووات ساعت رسیده است.

برای درک از بزرگی این عدد بهتر است بدانید، این میزان انرژی مصرف شده در یک 24 ساعت در کشور معادل مصرف برق یک سال 1.8 میلیون لامپ رشته‌ای 100 وات است.

*مصرف برق یک روز در فصل تابستان معادل مصرف 2 روز در ماه‌های غیر گرم است

در همین راستا، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: در روزهای عادی فصولی که وسایل سرمایشی در کشور فعالیت ندارد، مصرف انرژی یک روز کشور بین 720 تا 800 کیلووات ساعت متغیر است اما در بازه زمانی کنونی که با ثبت رکوردهای مصرف همراه شده است، برق مصرفی یک روز به اندازه 2 روز عادی است.

*راهکارهای تضمین پایداری شبکه برق توسط مردم

به گزارش فارس، بین 40 تا 50 درصد از مصرف برق کشور در روزهای جاری مرتبط با وسایل سرمایشی نظیر کولرگازی و کولر آبی است. در این راستا اقداماتی نظیر تنظیم دمای کولر گازی روی عدد 24 درجه، استفاده از دور کند کولر آبی و همچنین جایگزینی موتورهای کم مصرف BLDC به جای موتورهای کنونی کولرهای آبی از جمله راهکارهایی است که پایداری شبکه برق در شرایط فعلی را تضمین می‌کند.

همچنین در صورت کاهش مصرف در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته تا 20 برابر نرخ خرید برق، به مشترکان صرفه‌جو پاداش صرفه‌جویی تعلق می‌گیرد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *