اکتبر 1, 2023
ناسا مجددا کنترل فضاپیمای گم شده را به دست آورد

سازمان فضایی ناسا در بیانیه ای رسمی اعلام کرد: پس از قطع ارتباط با فضاپیمای وویجر ۲ در ماه گذشته، موفق شد مجددا ارتباط کامل با این کاوشگر فضایی را برقرار کند.

به گزارش سیناپرس، آژانس فضایی ناسا در بیانیه رسمی خود که روز گذشته منتشر شد، گفت که از سیگنال های صادر شده از آنتن ‌های فضایی خود برای برقراری مجدد ارتباط با وویجر ۲، استفاده کرده است. این کاوشگر اکنون در فاصله ۱۹ میلیارد کیلومتری زمین قرار داشته و به دلیل یک به روز رسانی نرم افزاری اشتباه۷ ارتباط خود با زمین را از دست داده بود.

گفتنی است طی ماه گذشته ناسا پس از ارسال دستوری اشتباه که باعث شد وویجر جهت آنتن خود را ۲ درجه تغییر دهد، تماس خود را با این کاوشگر از دست داده و طی این مدت در تلاش برای بازیابی ارتباط فوق بود. البته روز سه ‌شنبه گذشته، دانشمندان ناسا گفتند که یک سیگنال اصلی را از این فضاپیما شناسایی کرده‌اند.

به گفته ناسا، وویجر ۲ اکنون همانطور که در بر اساس ماموریت بین ستاره ای که ۴۶ سال پیش آغاز شده بود، در حرکت بوده و این قطع ارتباط تاثیری در ماموریت وویجر ۲ نداشته است. به گزارش سیناپرس،برای رفع این مشکل دانشمندان سیگنال مسافت طولانی را از تاسیسات شبکه فضایی عمیق در کانبرا، استرالیا به سمت فضاپیمای فوق ارسال کردند.

ناسا همچنین  در به روز رسانی خود گفت: این امواج با سرعت نور حرکت کرده و ۱۸ و نیم ساعت پس از  ارسال به فضاپیمای وویجر۲ رسیده و ۳۷  ساعت طول کشید تا کنترلرهای ماموریت متوجه شوند که آیا این فرمان کار می کند یا خیر.

به این ترتیب در ساعت۱۲ و ۲۹ بامداد روز ۴ اوت به وقت شرقی، فضاپیما شروع به ارسال داده های تله متری به زمین کرد که نشان می دهد وویجر ۲ به طور عادی کار می کند و در مسیر مورد انتظار خود باقی مانده است. طی این عملیات جدید مرکز کنترل زمینی ناسا موفق شد به فضاپیما دستور دهد جهت خود را تغییر داده و آنتن خود را به سمت زمین برگرداند.

گفتنی است اگر لاناین روش به طور موفق کار نمی کرد، قرار بود کاوشگر به طور خودکار آنتن خود را در اواسط ماه اکتبر به سمت زمین تغییر جهت دهد.

به گزارش سیناپرس، در خاتمه باید توجه داشت که ماموریت وویجر قدیمی ترین برنامه فضایی در حال اجرای ناسا است که در سال ۱۹۷۷ میلادی برای کاوش در اعماق فضا به ماموریت فرستاده شد.

مترجم: نیروانا محمدحسینی

منبع: upi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *