اکتبر 1, 2023
هدف‌گذاری تولید 20 گیگاوات برق هسته‌ای در ترکیه

‌به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از دیلی صباح، آلپ‌ارسلان بیرقدار، وزیر انرژی ترکیه، اعلام کرد که دولت آنکارا قصد دارد تا سال 2050 ظرفیت تولید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در داخل ترکیه ایجاد کند.

بیرقدار گفت که دولت ترکیه به دنبال تسریع تلاش‌ها برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای دوم و سوم در این کشور است و در این مسیر مذاکراتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با روسیه، چین و کره جنوبی در دستورکار قرار داده و برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای مقیاس کوچک هم در حال مذاکره با آمریکا و انگلیس است.

وزیر انرژی ترکیه گفته که تقاضا برای انرژی در این کشور به صورت مداوم در حال افزایش است و اصلی‌ترین اولویت دولت ترکیه، تضمین امنیت پایدار انرژی در این کشور است.

وی گفت: ما باید وابستگی خود به خارج را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش دهیم که به معنای لزوم ایجاد تغییرات گسترده‌ در همه زمینه‌هاست.

بیرقدار همچنین بر برنامه دولت ترکیه برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی و بادی در کنار اجرای برخی اقدامات برای بالا بردن بهره‌وری انرژی، تأکید کرد.

وزیر انرژی ترکیه گفت: هم اکنون یک نیروگاه با 4 واحد هسته‌ای توسط روس‌ها در این کشور در حال ساخت است که بزرگ‌ترین تاسیسات هسته‌ای در جهان خواهد بود.

پایان پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *