ژوئن 15, 2024


سازمان هواشناسی کشور درباره مواج و متلاطم شدن دریای خزر هشدار نارنجی صادر کرد و خواستار وضع محدودیت‌های دریایی در آب‌های شمال کشور شد.


هشدار نارنجی هواشناسی درباره طوفانی شدن دریای خزر

به گزارش ایلنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح نارنجی نسبت به افزایش سرعت وزش باد و متلاطم شدن بخش‌هایی از دریای خزر هشدار داد.

بر اساس هشدار این سازمان، چهارشنبه و پنجشنبه مورخ ۸ و ۹ شهریور ۱۴۰۲، سرعت وزش بادهای شمالی در بخش‌هایی از دریای خزر به ۳۰ نات یعنی ۵۷ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و سبب افزایش ارتفاع موج به ۱ تا ۲ متر می‌شود.

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرده است که افزایش ارتفاع موج عمدتا در محدوده سواحل استان‌های گیلان و مازندران رخ می‌دهد و انتظار می‌رود در مناطق دور از ساحل ارتفاع به ۳ متر نیز برسد.

پیش‌بینی می‌شود این شرایط اثرات مخاطره‌آمیزی همچون غرق شدن شناگران و غواصان و احتمال آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، اختلال در فعالیت‌های فراساحل ، احتمال آسیب به تاسیسات دریایی در پی داشته باشد.

براساس اعلام روابط‌عمومی سازمان هواشناسی کشور، این سازمان توصیه کرده است که در این مدت از فعالیت‌های تفریحی به‌ویژه شنا و غواصی اجتناب و محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های شیلاتی وضع شود. 

همچنین توصیه می‌شود نسبت به اعمال محدودیت در تردد با شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و فعالیت‌های دریایی از جمله ورود و خروج کشتی به بنادر و به‌ویژه محدودیت در فعالیت‌های فراساحل اقدام شود.


نرم افزار موبایل ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا


تلگرام خبر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *