جولای 16, 2024
هفته پیش‌رو گرم‌ترین هفته کشور در طول 11 سال اخیر است

مطابق پیش‌بینی مراکز جهانی هواشناسی، هفته پیش رو گرم‌ترین هفته ایران در طول سال‌های اخیر است و بسیاری از کلان شهرهای ایران دمای بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد را تجربه خواهند کرد.

در این راستا سازمان هواشناسی، با اعلام افزایش نسبی دما و پایداری در جو در اکثر استان‌ها، برای وقوع دمای بالای ۴۹ درجه در برخی مناطق به‌ویژه در جنوب غرب کشور تا پایان هفته هشدار سطح زرد صادر کرد.

بر اساس اعلام هواشناسی، از امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران و گلستان، با افزایش نسبی دما مواجه هستیم.

همچنین به دلیل احتمال گرمازدگی، افزایش مصرف حامل‌های انرژی، احتمال آتش‌سوزی در مراتع و مزارع و احتمال خسارت ناشی از تنش دمایی در کشاورزی، دامداری و پرورش زنبور عسل هشدار سطح زرد صادر شده است.

در این راستا، محمد عباس‌نژاد، کارشناس مسائل اقلیمی و هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: به لحاظ تجمیعی و گسترده درگیری، هفته پیش رو گرم ترین هفته کشور در طول ۱۱ سال اخیر است و این گرما می‌تواند در بسیاری از حوزه‌ها مشکل‌ساز باشد.

همزمان با افزایش گرما، اوج‌بار مصرف برق به دلیل افزایش استفاده از وسایل سرمایشی نیز به بیشترین حد خود خواهد رسید و صرفه‌جویی مردم در مصرف برق می‌تواند به پایداری شبکه برق کشور کمک قابل توجهی کند.

از سوی دیگر افزایش دما سبب می‌شود تا بازدهی نیروگاه‌های حرارتی تولید برق به دلایل ترمودینامیکی کاهش یافته و عرضه برق دچار چالش شود. بر این مبنا این دو عامل سبب می‌شود تا صنعت برق با چالش مواجه شده و برای غلبه این چالش نیازمند مدیریت مصرف برق خانگی توسط مردم است.

در این راستا به منظور افزایش انگیزه مردم جهت صرفه‌جویی برق، طرح پاداش صرفه‌جویی و پرداخت پاداش معادل ۲۰ برابر نرخ فروش برق به مردم در دستور کار قرار گرفته و در ماه اول اجرای این طرح تاکنون ۳۵ درصد از مشترکان خانگی بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان پاداش گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *