دسامبر 2, 2023
همایش یاوران وقف، در قم برگزار شد

 

به گزارش ایلنا از قم، در این هماش جمعی از مدیران و مسئولان اوقاف، مسئولان شهری و استانی و اساتید حوزوی و همچنین واقفان و خیرین استان حضور داشتند.

پخش بخش‌هایی از سخنان مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار با مسئولین و مدیران اوقاف و امور خیریه، شعرخوانی استاد محمدعلی مجاهدی از شاعران آیینی کشورمان و تقدیر از دست اندرکاران موکب امامزادگان قم در شهر سامرا و شهر قم که طی ایام اربعین برپا شدند، از جمله بخش‌های همایش بود.

در بخشی دیگر از همایش، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم بود؛ او با بیان اینکه در بین همه صدقات، خیرات و مبرات، هیچ امری به پای وقف نمی‌رسد گفت: همه آن اعمال نیک یک متربه اتفاق می‌افتند و عامل آن اجر می‌برد ولی وقف است که الی الابد ادامه دارد و پرونده واقف بسته نخواهد شد.

اسکندری ادامه داد: اگر کسی بتواند وقف کند و این کار را انجام ندهد، قطعا دچار خسران و زیان شده است.

وی با اشاره به ظلم فراوانی که رضاخان و محمدرضا شاه به مسئله وقف داشتند گفت: انقلاب اسلامی به داد وقف رسید ولی آن رسوبات منفی همچنان وجود دارند و نیاز به کار فرهنگی برای زدودن آنها کاملا احساس می‌شود.

پس از آن، آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی سخنرانی کرد.

او با بیان اینکه وقف عملی عبادی محسوب می‌شود گفت: وقف صدقه‌ای جاریه برای واقف است و تا زمانی که باقی باشد، ثواب و اجر برای او در نظر گرفته می‌شود که علاوه بر اصل وقف کردن است که جزو مستحبات موکد در فقه شیعه محسوب می‌شود.

مدیر مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تصریح کرد: در آیات و روایات نیامده که واقف باید مسلمان باشد یا اینکه وقف بر مسلمان شود، حتی مسلمان می‌تواند اموالی را برای کافر وقف کند زیرا هدف اصلی از وقف، تقویت حس انسان‌دوستی و خدمت به بشریت است.

تقدیر از دست اندرکاران موکب امامزادگان قم

همایش یاوران وقف به مناسبت هفته وقف در قم برگزار و طی آن از دست اندرکاران موکب امامزادگان استان قم که اربعین امسال در شهر سامراء و شهر قم برپا شد تقدیر به عمل آمد.

همزمان با هفته وقف، همایش بزرگ یاوران وقف در سالن همایش‌های مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد.

در این همایش جمعی از مدیران و مسئولان اوقاف، مسئولان شهری و استانی و اساتید حوزوی و همچنین واقفان و خیرین استان حضور داشتند.

بخشی از این مراسم، پخش کلیپ مربوط به فعالیت موکب امامزادگان استان قم در شهر سامراء بود که همزمان با ایام اربعین و به مدت ۲۰ روز در این شهر برپا شد همچنین از عوامل و دست اندرکاران مواکب امامزادگان که در شهر قم برپا شده بودند هم تجلیل به عمل آمد.

بر این اساس از حجت‌الاسلام اسماعیل نادرعلی مدیر اجرایی آستان مقدس امامزاده جعفر(ع) روستای زواریان، حجت‌الاسلام هدایتی مسئول فرهنگی بقعه متبرکه امامزاده جمال‌الدین(ع)، محمد جواد کریمی مدیر اجرایی حرم امامزادگان ابراهیم و محمد(ع)، عباس کرم‌بخش مدیر اجرایی حرم امامزاده احمد بن قاسم(ع)، حجت‌الاسلام صدر مدیر موکب امامزادگان قم در شهر سامرا، مجتبی اعتمادخواه مسئول پیشخوان موکب امامزادگان قم، مهدی اکبری مسئول پیشخوان موکب، محمد راستگو مسئول آشپزخانه موکب، حسین مقدم مسئول تاسیسات موکب امامزادگان قم در سامرا، رضا منتهایی مسئول مالی مواکب اوقاف، حجت‌الاسلام محسن فاطمیان عضو هیئت امنای موکب، مجید نصیری مسئول پشتیبانی موکب، محمد شکری مسئول پیشخوان و مهدی قائم‌پناه مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف استان قم و مسئول رسانه موکب امامزادگان قم در سامرا، تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *