دسامبر 2, 2023
واکنش بورل به سخنان جنجال برانگیز گوترش درباره فلسطین

وی با اشاره به فرازهایی از اظهارات دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد افزود: گوترش به روشنی اعلام کرد که زندگی تمام غیرنظامیان ارزش یکسانی دارند و قوانین بین‌المللی بشردوستانه پیش و پس از حمله هفتم اکتبر (۱۵ مهر) برای همه اعمال می‌شود.

حمله تند اسرائیل به گوترش/ مجازات خواهی شد 

دبیرکل سازمان ملل متحد شب گذشته در جلسه شورای امنیت در عین حال که جانب حق را به طور کامل نگرفت و به مقاومت فلسطین حمله کرد اما در بخش دیگری از سخنان خود یک انتقاد ناچیز از رژیم صهیونیستی و عملکرد آن وارد کرد که صهیونیست ها تاب همین انتقاد را نیز نیاورده و به شدت به او حمله کردند و حتی خواهان استعفای او شدند.

گوترش در بخش انتقادی سخنان خود از رژیم صهیونیستی گفته بود: مهم است که بدانیم حملات حماس در خلاء و ناگهانی رخ نداده است. مردم فلسطین ۵۶ سال در معرض اشغال خفه کننده قرار گرفته اند. سرزمین آنها به طور پیوسته توسط شهرک ها بلعیده شده و گرفتار خشونت شده است. اقتصاد آنها خفه شده؛ مردم آنها آواره و خانه هایشان ویران شده است. امید آنها به یک راه حل سیاسی برای حل مشکلات آنها نابود شده است.

درخواست مهم گوترش درباره غزه

وی اظهار داشت: ما باید از همه طرف ها بخواهیم که به تعهدات خود در چارچوب بین المللی پایبند باشند و به آنها احترام بگذارند. در اجرای عملیات نظامی مراقب باشند تا از جان غیرنظامیان و بیمارستان‌ها محافظت کنند و از جمله به تاسیسات سازمان ملل که به بیش از ۶۰۰ هزار نفر فلسطینی پناه داده اند احترام بگذارند.

گلیعاد اردان نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در واکنش به سخنان گوترش مدعی شد: او شایستگی رهبری و دبیر کلی سازمان ملل را ندارد و فوری باید استعفا دهد. گفت‌وگو با این افراد که با عاملان جنایات علیه «اسرائیلی‌ها» همدردی می‌کنند، هیچ فایده‌ای ندارد.

بنی گانتس در واکنش به اظهارات گوترش گفته بود: روزگاری که دبیرکل سازمان ملل از تروریسم حمایت کند، برای همه دنیا روزگاری سیاه و تاریک خواهد بود و هیچ توجیهی برای کشتار غیرنظامیان وجود ندارد و کسی که در طرف درست تاریخ قرار نگیرد، مجازات خواهد شد و کسی که تروریسم را توجیه کند، شایسته نیست که به اسم جهانیان سخن بگوید!

سخنگوی نخست وزیر انگلیس هم دیروز در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا گفت که دولت لندن با تفسیر دبیرکل سازمان ملل متحد موافق نیست و « معتقدیم که حملات وحشیانه حماس هیچ توجیهی ندارد».

این همه عصبانیت از یک انتقاد ناچیز لفظی گوترش درحالی است که تاکنون شورای امنیت سازمان ملل در صدور قطعنامه یا حتی بیانیه ای برای جانبداری از ملت تحت اشغال فلسطین و محکوم کردن رفتار اشغالگران در این سرزمین تحت اشغال و حمایت کردن از حق مشروع این ملت برای مقابله با اشغالگری شکست خورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *