ژوئن 20, 2024
وضعیت اشعه فرابنفش در تهران بحرانی شده است


به گزارش ایلنا به نقل از فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی، سمیه رفیعی اظهار داشت: وضعیت تابش اشعه فرابنفش (UV) در تهران بحرانی شده و به عدد ۱۲ رسیده است. در این راستا ضروری است شهروندان از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ به طور جدی پرهیز کرده و ضمن استفاده از تجهیزات مراقبتی مانند کرم‌های ضدآفتاب، لباس و عینک‌های مناسب از استخرهای سرباز استفاده نکنند.


رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس با بیان این که تداوم گرما در این روزها موجب تعطیلی در کشور شده است، افزود: در حالی تهرانی‌ها این روزها تداوم گرمای ۴۰ درجه را تجربه می‌کنند که براساس گزارش‌های هواشناسی استان تهران، رکورد گرمای استان در مردادماه سال ۹۲ با ۴۵.۶ درجه سانتیگراد در ورامین ثبت شده است. در شهر تهران هم در تیرماه سال‌های ۳۷، ۵۲ و ۵۴ دمای ۴۳ درجه و در تیر ماه سال‌های ۷۴، ۸۲، ۸۷ و مرداد ماه ۹۲ دمای ۴۲.۶ رکورد زده است.


وی تصریح کرد: از سوی دیگر از ابتدای سال زراعی جاری (مهرماه ۱۴۰۱) تا روز گذشته در مقایسه با دوره بلندمدت ۳۰ ساله، متوسط دما در استان تهران یک درجه و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۰/۶ درجه افزایش داشته است. همچنین از ابتدای فصل تابستان تا روز گذشته متوسط کمینه دما ۰/۸ درجه، بیشینه ۰/۹ درجه و میانگین ۰/۹ درجه افزایش نسبت به دوره بلندمدت ۳۰ ساله را در استان تهران شاهدیم.


رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس تاکید کرد: تمام این آمارها نشان می‌دهد موضوع تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی تاثیر خود را با سرعتی بیش از تصور بر زندگی و حیات کشور و منطقه ما گذاشته است و اگر هرچه سریع‌تر اقدام موثری صورت نگیرد، قطعا همه متضرر خواهند شد.


وی در پایان گفت: فراکسیون‌ محیط‌زیست مجلس به طور جدی پیگیر ایجاد آژانس منطقه‌ای پارلمانی مقابله با تغییر اقلیم و گرد و غبار با عضویت کشورهای عضو منا و پارلمان اروپا است. در این راستا تلاش‌های بسیاری با حمایت رئیس مجلس شورای اسلامی انجام‌ شده است که امیدواریم به‌زودی شاهد شکل‌گیری این اجماع منطقه‌ای و پس از آن آغاز فعالیت‌های هماهنگ برای مقابله و سازگاری با این پدیده جهانی در سایه حمایت‌های مجامع قانون‌گذار منطقه باشیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *