ژوئن 16, 2024
پذیره‌نویسی نخستین شرکت تولید‌کننده سوخت سبز در ایران

 رپرتاژ آگهی: بیواتانول یک محصولات استراتژیک زیست‌محیطی و اقتصادی است که رقابت برای تولید آن طی‌ سال‌های اخیر شدت بیشتری یافته و طبق پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۲۴ میزان تولید آن در دنیا از ۱۳۵ میلیارد لیتر فراتر می‌رود. عرضه سهام شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس(شگستر) نیز با در نظر گرفتن مزیت‌هایی که این محصول دارد، به‌زودی از طریق کارگزاری فارابی در بورس انجام می‌شود. پیش‌بینی می‌شود بعد از تکمیل فرایند پذیره‌نویسی که هشتم مهر ماه انجام خواهد شد،‌ روند توسعه این پالایشگاه با سرعت بیشتری انجام شود.

ورود شگستر به بورس با راه‌اندازی بازار جدید

شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس «شگستر» اولین پالایشگاه تولید سوخت سبز در ایران است که مقدمات راه‌اندازی آن از یک دهه قبل در کرمانشاه عملیاتی شده و قرار است این سایت تا پایان سال جاری به بهره‌برداری تجاری برسد. همچنین ۱۵ درصد از مراحل راه‌اندازی پالایشگاه دوم شگستر در منطقه باشت استان کهگیلویه و بویراحمد عملیاتی شده است و انتظار می‌رود تا پایان سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری برسد.

در این میان شرکت بورس تهران با راه‌اندازی بازاری جدید با نام «بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای» مقدمات ورود شرکت‌های جدید از صنایع متنوع و جذاب را فراهم کرده است. سهام گسترش سوخت سبز زاگرس به‌زودی به‌عنوان نخستین شرکت در این بازار عرضه می‌شود تا بورس تهران پس از ۱۴ سال از بازاری جدید و متفاوت رونمایی کند.

سوخت سبز چیست؟

سوخت سبز یا همان سوخت زیستی از منابع تجدیدپذیر حاصل می‌شود. این سوخت دارای کربن خنثی بوده و نقش مهمی در کربن‌زدایی دارد. همانطور که اشاره شد، شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس «شگستر» اولین تولید‌کننده سوخت سبز در ایران است و با تولید بیواتانول می‌تواند نقش مهمی در صنعت انرژی و اقتصاد کشور ایفا کند؛ اما بهتر است کمی بیشتر با بیواتانول و مزایای آن آشنا شوید.

بیواتانول چیست و چه مزایایی دارد؟

بیواتانول سوختی است که با استفاده از محصولات کشاورزی مثل ذرت، گندم و نیشکر طی یک فرایند تخمیری تولید شده و یک منبع انرژی تجدید‌پذیر است. هدف از تولید این محصول جایگزینی با ماده «متیل ترشیو بوتیل اتر» (MTBE) است که اثرات مخربی روی محیط زیست، خصوصا خاک و آب‌های زیرزمینی دارد.

در حقیقت، پالایشگاه‌ها و شرکت‌های پخش فرآورده‌های نفتی می‌توانند با جایگزین کردن بیواتانول به‌جای MTBE علاوه بر تولید بنزین با کیفیت‌ و پاک‌تر، بهای تمام شده بنزین را نیز کاهش دهند. «شگستر» با تولید بیواتانول به تولید سوخت از منابع تجدیدپذیر مثل ذرت که یک منبع غذایی و غیرسمی است، کمک شایانی خواهد کرد. 

از دیگر مزایای بیواتانول می‌توان به کاهش وابستگی به نفت خام، افزایش اشتغال در حوزه کشاورزی و صنعت تولید سوخت سبز و تقویت هوای سالم اشاره کرد. شاید ذکر این نکته جالب باشد که کشورهای آمریکا و برزیل بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اتانول سوختی در جهان هستند؛ به‌طوری‌که براساس داده‌های وب‌سایت statista در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۶۰ میلیارد لیتر بیواتانول در ایالات‌متحده تولید شده است. همچنین، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هند و چین نیز از تولید‌کنندگان بزرگ این محصول هستند.

چرا تولید و استفاده از بیواتانول در جهان گسترش یافته است؟

چرخه تولید بیواتانول برخلاف چرخه تولید سوخت‌های فسیلی، ساده‌تر و بسیار ارزان است؛ زیرا همانطور که اشاره شد مواد اولیه بیواتانول را محصولات کشاورزی مثل ذرت و نیشکر تشکیل داده و تولید و استخراج آن‌ها فرایند پیچیده‌ای ندارد. از طرف دیگر، استفاده از سوخت‌های فسیلی تاثیر مخربی بر محیط‌زیست گذاشته است. 

از جمله مهم‌ترین عوارض سوخت‌های فسیلی می‌توان به تجدید ناپذیر بودن، گسترش آلودگی محیط زیست، گرمایش زمین، اسیدی شدن آب دریاها و اقیانوس‌ها و فرسایش کره زمین اشاره کرد؛ بنابراین اکثر کشورهای پیشرفته جهان در راستای حفاظت از محیط زیست و کنترل میزان گرمایش زمین، ظرفیت تولید بیواتانول را افزایش داده‌اند. در همین راستا، شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس با نماد «شگستر» برای اولین بار در ایران با هدف تولید سوخت زیستی و افزایش کیفیت بنزین در جهت کاهش آلودگی هوا، اقدام به تولید بیواتانول خواهد کرد. 

سرمایه‌گذاری سبز

«شگستر» با پذیره‌نویسی در بورس و جذب منابع مالی مورد نیاز از طریق بازار سرمایه، به اولین شرکت بورسی تبدیل خواهد شد که دو محصول جدید و پر‌تقاضا را تولید خواهد کرد. «شگستر» علاوه بر بیواتانول، کنجاله تخمیری نیز تولید می‌کند که به عنوان خوراک دام می‌تواند نقش مهمی در کاهش واردات این مادی مهم داشته باشد.

سهام شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس با نماد «شگستر» هشتم مهر‌ماه ۱۴۰۲ توسط کارگزاری فارابی در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای بورس تهران عرضه خواهد شد و فعالان بازار سرمایه می‌توانند در یکی از آینده‌دارترین شرکت‌های کشور، سرمایه‌گذاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *