جولای 16, 2024
پروژه «بلدیه تهران» تا پایان بهار ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسد


به گزارش ایلنا، هادی حق‌بین، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در جلسه کنترل پروژه ساختمان بلدیه (خانه شهر) گفت: عملیات اجرایی پروژه خانه شهر (بلدیه) در زمینی به مساحت ۴ هزار متر و در زیربنای حدود ۱۸ هزار متر از سال 96 آغاز شده است.

وی افزود: در مسیر اجرای پروژه با مشکلات مختلفی مواجه بودیم، اما خوشبختانه امروز پروژه شاهد پیشرفت فیزیکی ملموس و آماده شدن برای افتتاح است. لازم بود که پیمانکار پروژه را تغییر بدهیم و با یک برنامه‌ریزی جدیدتر روی این پروژه تمرکز داشته باشیم.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ادامه داد: این پروژه باهزینه‌ای بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان در حال اجرا است و در حال حاضر تجهیزات آن به صورت کامل خریداری شده و در حال تولید است، بخشی از تجهیزات ظرف ۲ هفته آینده وارد سایت پروژه خواهد شد. سایر عملیات اجرایی چه در نمای پروژه و چه در بخش تاسیسات و زیرساخت‌ها در حال انجام است و به‌زودی وارد مرحله نازک‌کاری داخل پروژه خواهیم شد.

حق‌بین با اشاره به میزان پیشرفت ساختمان بلدیه افزود: این پروژه در حدود ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که به تبع خرید تجهیزات، پیشرفت فیزیکی به سرعت افزایش خواهد یافت. در مورد کارکرد و کاربری پروژه بحث‌های مختلفی در حال انجام است، ولی مبحث اصلی، بحث «خانه شهر» و مجموعه فرهنگی شهرداری تهران است.

وی تاکید کرد: بخشی از ریزفضاها در پروژه پیش‌بینی‌هایی شده است و در حال جمع‌بندی درباره آنها هستیم، البته با نظر شورای شهر و شهردار تهران به بهترین شکل از این پروژه فاخر که پروژه شاخصی در سطح شهر تهران است، استفاده خواهد شد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با اشاره به نظارت بر معماری ایرانی این پروژه، تصریح کرد: در این پروژه از ظرفیت یکی از بهترین مشاورین معمار شهر تهران در حال استفاده هستیم، مهندسان مشاور با ظرافت و نکته‌سنجی که دارد در تمام اجزای، اجرای این پروژه به نحوی کار را نظارت می‌کند که هم هویت تاریخی پروژه حفظ شود و هم با بافت تاریخی منطقه هم‌خوانی داشته باشد.

حق بین افزود: نمای ساختمان نمایی کاملا تاریخی، ایرانی و اسلامی است و قوس‌های آجری و نحوه اجرای پنجره‌ها که از جنس چوب و با هزینه خاص ساخته شده استفاده شده است که دارای دقت و ظرافت منحصربه‌فرد است تا هویت اصیل کار را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: ما باید هویت تاریخی میدان امام خمینی (ره) را حفظ می‌کردیم و به همین جهت، نمای ظاهری این پروژه کاملا منطبق بر بافت و هویت تاریخی این منطقه است، البته کارکرد داخلی پروژه با معماری روز در حال طراحی و اجراست و تقریبا یک معماری مدرن خواهیم داشت.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران درباره تاریخ اتمام پروژه بلدیه توضیح داد: اگر مشکل خاصی پیش نیاید، ما هدف‌گذاری کرده‌ایم که این پروژه را تا فصل بهار ۱۴۰۳ به پایان برسانیم. در حال حاضر پیمانکار جدید و متخصص در این پروژه به‌کارگیری شده است و قطعا طی دو تا سه هفته آینده شرایط تغییر خواهد کرد. همچنین برنامه‌ریزی شده است که نمای جنوبی پروژه ظرف سه هفته آینده تکمیل و نورپردازی شود.

حق‌بین درباره علت تعویض پیمانکار این پروژه نیز توضیح داد: مشکلات عمده و عدم توانایی پیمانکار قبلی برای به پایان رساندن پروژه و اهمیت پروژه برای مدیریت شهری ما را به این نتیجه رساند تا تصمیم بر جایگزینی تیم اجرایی بگیریم.

براساس اعلام روابط‌عمومی معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، در این جلسه که مسعود حق‌لطفی سرپرست سازمان مهندسی و عمران شهر تهران، عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهرداری و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و برخی دیگر از مدیران ارشد شهر حضوری داشتند، درباره روند پیشرفت پروژه بحث و تبادل نظر شد.انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *