جولای 16, 2024
چمران: تراموا در تهران پس از انجام مطالعات و اخذ مجوز شورا انجام می شود

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در حاشیه جلسه علنی امروز شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در جلسه امروز شورای شهر حسابرسی شرکت مترو برای سال ۱۴۰۰ و ١۴٠١ انجام می‌شود، گفت همچنین در جلسه امروز یک نامگذاری داریم و چند مورد از باغات که جا مانده بود را بررسی خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که جلساتی که با شهردار تهران در خصوص ساختمان‌های نا ایمن داشتید به کجا رسید، گفت: جلساتی در خصوص زلزله و بحث پایداری شهر برگزار شد؛ این جلسه‌ را کمیسیون عمران شورای شهر برگزار کرده بود و  بنده هم به آن جلسه رفتم و اساتید دانشگاهی هم در آنجا حاضر بودند البته باید این جلسات به صورت تخصصی ادامه داشته باشد.
وی به موضوع ایمن سازی ساختمان‌های ناایمن اشاره کرد و گفت: شهرداری تهران از سال گذشته در خصوص شناسایی ساختمان‌های ناایمن ورود کرد البته کار به جاهای خوبی رسیده است و باید ایمنی ساختمان های را از تمام ابعاد بررسی کرد. دادستانی هم در زمینه ساختمان های ناایمن ورود کرد.

رئیس شورای شهر تهران  در پاسخ به پرسشی در خصوص خرید اتوبوس‌های جدید و بازدید اعضای شورا از این اتوبوس‌ها، گفت: اتوبوس‌هایی که خریداری شده بود و در حال خدمت رسانی بودند؛ قرار بود بازدیدی انجام شود که اعلام کردیم اینها چیز جدیدی نیستند.

وی ادامه داد: قرار شد اگر اتوبوس جدیدی خریداری شود از آنها اعضای شورا بازدید داشته باشند.

رئیس شورای شهر تهران به موضوع سیستم سرمایشی اتوبوس‌ها در فصل تابستان اشاره کرد و  گفت: تیم‌هایی اتوبوس‌ها را بررسی می‌کنند و اگر خرابی وجود داشته باشند تعمیر می‌شوند اما اتوبوس‌های کولردار در تهران کم هستند و اتوبوس‌های معمولی ما کولر ندارند.

چمران اضافه کرد: اتوبوس‌های 2  کابینه ای که در دوره چهارم خریداری شده‌اند کولر دارند که سعی می‌کنیم کولر آنها نیز تعمیر شود. از این پس نیز قرار شد که اگر اتوبوسی خریداری شود حتما کولر داشته باشد.

وی  در خصوص ساخت تراموا در تهران گفت: تراموا در تهران پس از انجام مطالعات و تایید و مصوبه شورای شهر و شورای عالی ترافیک و پس از اخذ مجوزها امکان‌پذیر است و تا پیش از اخذ مجوزها به هیچ عنوان نباید فرآیند اجرایی تراموا در تهران آغاز شود.

ضرورت حفظ یکپارچگی فضایی محدوده برج میلاد 
  
بر اساس این گزارش، زهرا شمس‌احسان عضو شورای اسلامی شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود ضمن تاکید بر ضرورت حفظ یکپارچگی فضایی محدوده برج میلاد اظهار داشت: کلان پهنه مربوط به مجموعه برج میلاد تهران متشکل از چهار بخش در اختیار شهرداری، دانشگاه‌ علوم پزشکی ایران، سازمان انتقال خون و بیمارستان میلاد است.

شمس‌احسان گفت: این محدوده از جنبه‌های مختلف کاربری، حمل و نقل، تراکم و دید و منظر حائزِ ملاحظات گریزناپذیری است. 

 عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: طبق مصوبه مورخ 25/12/1399 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طراحی شهری مجموعه 120 هکتاری و طرح جامع سه بعدی فاز 2 برج میلاد و ضوابط تعیین شده برای محدوده مورد نظر، ساخت و ساز جدید در محدوده برج میلاد مجاز نیست و هرگونه تخریب و نوسازی در پهنه‌های مختلف نباید منجر به افزایش ارتفاع، سطح اشغال و زیربنای ابنیه موجود شود. 

وی با بیان اینکه مجموعه برج میلاد علاوه بر نشانه شهری، به عنوان نمادی در مقیاس ملی و بین المللی محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: هرگونه تصمیم‌گیری پیرامون موضوع‌هایی از قبیل “مجوز افزایش طبقات برای کاربری‌های همجوار آموزشی، خدماتی و …” و “تغییر در دسترسی‌های شبکه بزرگراهی” ضمن در نظر گرفتن مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص طراحی شهری مجموعه 120 هکتاری و طرح جامع سه بعدی فاز 2 برج میلاد، نیازمند بررسی فنی مبتنی بر اصلِ منفعت عمومی شهروندان خواهد بود. 

شمس‌احسان گفت:  با توجه به موارد فوق الذکر و ضرورت جلوگیری از تبعات منفی مداخلات نقطه‌ای و جزیره‌ای در این مجموعه و حوزه بلافصل آن اعم از توافق‌نامه بین شهرداری و سازمان‌های مذکور از شهردار تهران انتظار دارم تمامی مداخلات و ساخت و ساز‌ها در عرصه ۱۲۰ هکتاری، شامل همه کاربری‌های همجوار، بیمارستان میلاد، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان انتقال خون را بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران اقدام کنند. 

همچنین  سوده نجفی عضو شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود توهین به قرآن کریم  را محکوم خواستار واکنش تمام مسلمانان به این موضوع شد.

وی با بیان اینکه در ایام محرم شهروندان اقدام به توزیع نذورات می‌کنند، گفت: از شهروندان می‌خواهیم که در صورت توان از ظروف یکبار مصرف تجدیدپذیر استفاده کنند و همچنین به پاکبانان در جمع‌آوری زباله‌ها کمک کنند.

این عضو شورای شهر تهران بیان کرد: در سال‌های قبل شاهد بودیم که پاکبانان با حجم زیادی از زباله و ظروف یکبارمصرف پلاستیکی روبرو می‌شوند که علاوه بر آنکه سیما و منظر شهری را دچار مشکل می‌کند به محیط زیست نیز لطمات جبران ناپذیری وارد می‌کند.

نجفی همچنین به  وضعیت گودهای رها شده در شهر تهران  اشاره کرد و گفت: یک گود در محله جماران وجود دارد؛  این گود در شرایط خطرناکی قرار دارد و لازم است که اقدامات فوری در این خصوص صورت گیرد و مقاوم سازی در دستور کار قرار گیرد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *