سپتامبر 30, 2023
‌کارگروه مقابله با بیابان‌زایی‌ دوباره فعال شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مراسم روز ملی بیابان‌زدایی با شعار نقش و حقوق زنان در مدیریت پایدار سرزمین در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برگزار شد.

در این مراسم عباسعلی نوبخت، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، از فعال شدن کارگروه مقابله با بیابان‌زایی در دولت سیزدهم پس از یک دوره رکود خبر داد و گفت: برنامه ما تأکید بر تمرکز کارگروه و تأکید بر موضوع عملیاتی و نتیجه‌محور، ایجاد هم‌افزایی بین فعالیت‌های در دست انجام و نیز استفاده مؤثر از ظرفیت کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی است.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه برنامه‌های جامع مدیریت منطقه‌ای گردوغبار با کشورهای همسایه هم تعریف شده است، گفت: کنوانسیون مقابله با بیابان‌زدایی توجه سیاست‌گزاران و برنامه‌ریزان درجهت دستیابی به اجرای برنامه‌های جامع‌نگر و با مشارکت همگانی را مورد تأکید قرار داده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با ارائه راهکاری برای مقابله با بیابان زایی گفت: یکی از بهترین و جامع‌ترین راهکارها، احیای سرزمین است که ماحصل آن کنترل بیابان زایی، اصلاح چرخه آب و احیای خاک‌های تخریب‌یافته خواهد بود.

* 88.7 درصد مناطق کشور تحت تأثیر بیابان‌زایی و تخریب سرزمین قرار دارد

نوبخت در این مراسم به آمارهای بیابان‌زایی در کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس مطالعه اطلس مناطق بیابانی ایران که به صورت مشترک توسط شرکت مدیریت منابع ایران و دانشگاه تهران در سال 1391 برگزار شد، 88.7 درصد مناطق کشور تحت تأثیر بیابان‌زایی و تخریب سرزمین قرار دارد.

وی افزود: بر اساس مطالعات انجام‌شده به‌طور کلی در کل کشور مساحت مناطق تحت تأثیر فرسایش بادی در 22 استان بیابانی کشور حدود 30 میلیون هکتار است.

نوبخت ادامه داد: همچنین در محدوده کانون‌ها که به بخشی از مناطق تحت تأثیر فرسایش بادی اطلاق می‌‌شود، که به منابع زیستی و اقتصادی آن منطقه خسارت وارد می‌کند، در کل کشور 14 میلیون هکتار ارزیابی شده است.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام‌شده در سال 1397 خسارت مستقیم ناشی از هجوم ماسه‌های روان به مناطق زیستی، مسکونی و تاسیسات زیربنایی سالانه بالغ بر 600 میلیون دلار در سال برآورد شده است.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: اثربخشی این اقدامات شامل حفاظت از 7.26 کیلومتر خطوط مواصلاتی و راه‌ها، 1810 کیلومتر خطوط راه آهن، 23 فرودگاه، 8560 کیلومتر شبکه و کانال‌های انتقال آب و آبیاری، 600 هزار هکتار اراضی کشاورزی، 87 شهر و 4353 روستا، 51 شهرک صنعتی و 20 صیدگاه صیادی و 271 واحد نظامی و انتظامی است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *