ژوئن 20, 2024
گرم شدن بی سابقه آب دریای مدیترانه

یافته های جدید محققان نشان می دهد:موج گرمای جهانی موجب شده است دمای آب در دریای مدیترانه به بالاترین حد خود در تاریخ رسیده و این موضوع موجب بروز نگرانی های جدی در رابطه با اکو سیستم این دریا شده است.

به گزارش سیناپرس، دولت اردن به طور رسمی اعلام کرد: دمای آب دریای مدیترانه در روز جمعه به رکورد جدید از گرما رسیده و روند نگران کننده و رو به رشد آن نشان دهنده جدی بودن بحران تغییرات آب و هوایی است.

خبرگزاری رسمی اردن، پترا، با اشاره به گزارش های مختلف مراکز جهانی مانند صندوق جهانی طبیعت، گفت افزایش دمای آب دریای مدیترانه در روز جمعه بی سابقه بود.

در این گزارش آمده است: تغییرات آب و هوایی منجر به افزایش دمای هوا در مدیترانه شده است که به نوبه خود باعث افزایش دمای سطح آب و تبخیر می شود.

خبرگزاری پترا همچنین خاطرنشان کرد: آب از اقیانوس اطلس به اندازه گذشته به مدیترانه نمی رسد، جریان رودخانه ها نیز در حال کاهش است و در نتیجه آب دریا های مختلف جهان گرم تر و شورتر می شوند. در این شرایط گروهی از دانشمندان هشدار دادند که جریان اقیانوس آبی اطلس ممکن است تا سال ۲۰۶۰ مختل شده و نتیج فاجعه برای برای دریای مدیترانه در پی داشته باشد.

گفتنی است گرم شدن سریع دریای مدیترانه باعث شده است که دمای اقیانوس ها در این منطقه به میزان بی سابقه ای در سال گذشته افزایش یابد. از نظر زیست محیطی، آب‌ های جهان می ‌توانند گرما را جذب کرده و آن را از طریق جریان‌های طبیعی توزیع کنند، در این میان روندگرمایش سیاره ‌ای در طول ۲۰ سال گذشته منجر به گرم ‌تر شدن دریاها شده است.

به گزارش سیناپرس، در این شرایط حاد و جدی، دانشمندان چندین موج گرمای رکور دشکنی را در این منطقه از تابستان ۲۰۲۲ تا امروز ردیابی کرده اند زیرا دریای مدیترانه از زمان شروع ثبت رکوردهای دمای ماهواره ای در بیش از ۴۰ سال پیش، سریعتر از میانگین جهانی گرم شده است.

در خاتمه گفتنی است گاوین اشمیت، مدیر GISS در رابطه با بحران پیش آمده در دریای مدیترانه گفت: از نظر علمی این واضح است که ما در شرایط طبیعی نیستیم و گرمایش هشداردهنده در سرتاسر جهان عمدتاً ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای تولید شده توسط فعالیت های انسان است. این افزایش متوسط دما باعث گرمای شدید و خطرناکی می شود که مردم در سراسر جهان تجربه می کنند.

مترجم:مهگل غفاری

منبع: upi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *