ژوئن 20, 2024
50 درصد ناترازی برق کشور بر پایه مصرف سال 1400 کاهش یافت

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، “علی‌اکبر محرابیان” شب گذشته، شنبه در آستانه ورود به هفته دولت گفت: از ابتدای دولت سیزدهم 5784 مگاوات نیروگاه حرارتی، 1400 مگاوات افزایش ظرفیت یا ارتقای راندمان نیروگاه‌، 203 مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر و 358 مگاوات نیروگاه‌های تولید پراکنده در نقاط مختلف کشور به بهره‌برداری رسیده است. از این ظرفیت منصوبه در اوج مصرف تابستان امسال بالغ بر 73 هزار و 600 مگاوات به ثبت رسید و امید است این پیک در روزهای باقی‌مانده تابستان تکرار نشود.

وزیر نیرو با بیان اینکه میزان مصرف برق بخش‌های مختلف از جمله خانگی در ماه‌های مختلف متفاوت است، افزود: حدود یک سوم سهم بخش خانگی، یک سوم بخش صنعت و یک سوم دیگر بخش‌ها اعم از کشاورزی، اداری، عمومی، تجاری و غیره می‌شود.

مصرف برق سیستم‌های سرمایشی کشور در تابستان معادل مصرف برق کشور مصر است

وی با بیان اینکه 31 هزارمگاوات مصرف برق کشور در فصل گرما مربوط به استفاده از کولرها و دیگر سیستم‌های سرمایشی است، اظهار کرد: این میزان معادل مصرف برق کشور مصر با جمعیتی بالغ بر 106 میلیون نفر است، تفاوت مصرف زمستان و تابستان ایران 31 مگاوات است و بهینه‌سازی در این موضوع کمک شایانی به صنعت برق کشور می‌کند.

محرابیان با بیان اینکه هریک درجه افزایش دمای هوا حدود 1800 مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می‌کند، گفت: در افزایش راندمان و بهره‌وری کولرهای آبی، پیش از این، طرحی تحقیقاتی برای نمونه‌سازی موتورهای BLDC آماده شده بود، بکارگیری این دست از موتورهای پربازده، تاثیرقابل توجهی در افزایش بهره‌وری و راندمان کولرهای آبی خواهد داشت به‌طوری که مصرف انرژی را به میزان 50 درصد کاهش می‌دهد.

سالانه یک میلیون و 200 هزار کولر آبی با موتور پربازده تولید می‌شود

وی یادآور شد: با استفاده از ظرفیت‌های استاندارد، استاندارد این دست از موتورها به رسمیت شناخته و تولید آن در کشور آغاز شد؛ سالانه یک میلیون و 200 هزار کولر آبی در کشور با این فناوری تولید می‌شود و تا پایان سال استاندارد این نوع کولر به عنوان استاندارد اجباری معرفی می‌شود و تمام کولرهای تولیدی کشور با موتورهای BLDC تولید شود.

وزیر نیرو در این باره تصریح کرد: بهره‌مندی از این دست از کولرهای آبی علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب، در کاهش مصرف برق نیز صرفه‌جویی قابل توجهی را رقم می‌زند به طوری که بکارگیری این نوع فناوری 50 درصد در مصرف برق و 30 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد داشت. همچنین در کولرهای گازی با ارتقای استاندارد و حذف رده‌های مصرف پایین، امکان افزایش بهره‌وری و راندمان در کولرهای گازی وجود دارد و با همکاری استاندارد این اقدامات در حال انجام است.

محرابیان در واکنش به برنامه‌های اصلی وزارت نیرو برای رفع ناترازی برق، اعلام کرد که ناترازی را باید بر پایه نحوه مدیریت برق معرفی کنیم؛ در سال 1400 و با آغاز به کار دولت سیزدهم بالغ بر 15 هزار مگاوات با ناترازی روبرو بودیم که نتیجه آن خاموشی‌های سراسری در بخش خانگی، صنایع و غیره از 29 اردیبهشت تا 31 شهریور 1400 بود که از یک تا سه نوبت این خاموشی‌ها بر اساس جداول هفتگی و ماهانه اعمال می‌شد.

وی یادآور شد: برنامه‌ریزی دولت بر سه اصل استوار شد که شامل توسعه نیروگاه‌ها، مدیریت مصرف و بهینه‌سازی می‌شود؛ در توسعه نیروگاه‌ها بالغ بر 7745 مگاوات تا به امروز نیروگاه‌ را به شبکه متصل کردیم که این عدد قابل توجهی در مقایسه با توسعه‌هایی است که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده بود.

50 درصد ناترازی برق بر پایه مصرف 1400 کاهش یافت

وزیر نیرو بیان کرد: با انجام این اقدامات 50 درصد ناترازی برق بر پایه مصرف 1400 کاهش یافت. سالانه یک میلیون مشترک جدید به شبکه برق کشور افزوده می‌شود و طی دو سل عملکرد وزارت نیرو حدود دو میلیون مشترک جدید وارد شده است.

وی با بیان اینکه این ناترازی با روش‌های مدیریت مصرف کنترل شد، افزود: کشور می‌تواند با روش‌های مختلف در کنار توسعه نیروگاه‌ها برق کشور را مدیریت کند.

محرابیان درباره چگونگی مدیریت عدم خاموشی در بخش خانگی گفت: برای مدیریت مصرف برق باید برق مورد نیاز مردم را در همه بخش‌ها اعم از خانگی و صنعت تامین کنیم؛ استفاده از فناوری‌های جدید، روش‌های آماری و ظرفیت‌های سخت افزاری صنعت برق این امکان را ایجاد می‌کند که بتوانیم مدیریت صحیحی را صورت دهیم و از ظرفیت نیروگاهی کشور حداکثر انرژی مورد نیاز را تامین کنیم.

85 میلیون ایرانی در مدیریت مصرف برق خانگی با طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی همراهی کردند

وی با بیان اینکه سال گذشته و امسال با مدیریت مصرف حداکثر انرژی مورد نیاز کشور تامین شد، اضافه کرد: برای نمونه کاهش ساعت کاری ادارات به این منظور اعمال شد که اوج مصرف ادارات با اوج مصرف خانگی همزمان نشود. در بخش خانگی نیز مدیریت مصرف را به دست مردم دادیم، به عبارت دیگر 85 میلیون ایرانی در مدیریت مصرف خانگی با طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی مشارکت و همراهی کردند. در این طرح گفته شد که هر ایرانی به هر میزان که کاهش مصرف داشته باشد ضمن کمک به تامین برق پایدار برای همه اقشار جامعه، می‌تواند از پاداش صرفه‌جویی استفاده کند.

وزیر نیرو افزود: سال گذشته به ازای هر یک کیلووات، 500 تومان و امسال تا 2000 تومان پاداش صرفه‌جویی مصرف برق برای مشترکان درنظر گرفته شد که با نتایج بسیار خوبی همراه شد. بین سال‌های 1390 تا 1400 رشد مصرف خانگی به صورت سالانه حدود 7 درصد و رشد مصرف صنعتی حدود 4 درصد بوده است. با اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی سال 1401 نسبت به سال 1400 برای نخستین بار 2.3 درصد کاهش مصرف در بخش خانگی رخ داد. این در حالی است که در سال 1400، چهار ماه خاموشی اعمال شد.

محرابیان با اشاره به گرمای بی سابقه تابستان امسال، بیان کرد: گنبد حرارتی در منطقه ما مستقر و تقریبا تمام نقاط کشور گرم شد؛ تابستان امسال به ویژه مرداد تمام نقاط کشور گرم بود و اعداد رکوردی را به ثبت رساند. علی رغم گرمای بی سابقه و اضافه شدن یک میلیون مشترک جدید نسبت به سال 1400 فقط یک درصد رشد مصرف خانگی به ثبت رسید این درحالی است که با احتساب شرایط گذشته باید 14 درصد با رشد مصرف برق مواجه می‌شدیم.

وی تصریح کرد: در بخش صنعتی سال 1401 به میزان 16 درصد رشد مصرف برق ثبت شد و در سال 1402 نسبت به سال گذشته 14 درصد به رشد مصرف اضافه شده است به طورکلی 30 درصد به مصرف صنعتی کشور اضافه شد این امر به معنای مدیریت توسط مردم است و اگر مردم همراهی نمی‌کردند حتما با مشکل ربرو می‌شدیم.

وی یادآور شد: در تابسان سال 1400 به رغم وجود کرونا در کشور، پروژه‌های عمرانی کشور رکود داشت و در اثر نبود برق برای صنایع، سیمان کشور 433 درصد با رشد قیمت مواجه شد و موجودی انبار اغلب کارخانجات به شدت کاهش یافت؛ اما در یک مرداد امسال، قیمت این محصول پنج درصد نسبت به شروع فصل گرما کاهش یافت، علاوه بر آن موجودی ذخیره کلینکر کارخانجات سیمان نسبت به شروع تابستان تقریبا دوبرابر شد. البته برخی از صنایع با محدودیت روبرو شدند اما ما تلاش می‌کنیم انرژی مورد نیاز صنایع را با تغییر زمان مصرف انرژی تامین کنیم.

محرابیان با بیان اینکه عموما در روزهای جمعه‌ با کمترین میزان نیاز به مصرف برق مواجه هستیم، ابراز داشت: تابستان امسال در منطقه خوزستان اکثر اوج مصرف در روزهای جمعه رقم می‌خورد چرا که صنایع در این روز از هفته بیشترین بار را دریافت می‌کردند این به معنای مدیریت مصرف است.

توسعه و تقویت طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی برای تابستان 1403

وزیرنیرو درباره برنامه وزارت نیرو برای مدیریت ناترازی در سال آینده بیان کرد: نتیجه این دو سال نشان داد که با همکاری مردم و با برنامه منسجم، حساب شده و کاملا اقتصادی در کنار مسئولیت‌های اخلاقی و اجتماعی همه ما و جامعه می‌توانیم در یک حرکت ملی مصرف انرژی کشور را مدیریت کنیم. در سال آینده طرح پاداش صرفه‌جویی را گسترش می‌دهیم و شامل بخش‌های دیگر هم خواهیم کرد. به عبارت دیگر در بخش اداری، تجاری، کشاورزی و غیره می‎توانیم از این ظرفیت به نحوی استفاده کنیم که مردم خودشان تصمیم بگیرند و مدیریت کاملا مردمی صورت گیرد.

وی بیان کرد: در ماده 4 قانون مانع‌زدایی این صنعت برق پیش‌بینی شده است که صنایع بزرگ کشور 10 هزار مگاوات نیروگاه احداث کنند؛ این مهم از ابتدای دولت سیزدهم برنامه‌ریزی شده است و حدود 15 هزار مگاوات مجوز برای صنایع صادر شد که طبق قانون ساختگاه‌های 10 هزار مگاوات مشخص شد و ساخت بالغ بر 5600 مگاوات نیروگاه‌ صنایع آغاز شد و از این میان تاکنون دو واحد به بهره‌برداری رسیده است، دو واحد نیز بزودی به بهره‌برداری می‌رسد؛ پیش‎‌بینی شده تا پایان سال حداقل 1400 مگاوات از این نیروگاه‌ها افتتاح و به مرحله بهره‌برداری برسد.

وی گفت: طبق این برنامه سالانه بخشی از مدیریت و تامین برق را موکول به صنایع می‌شود. البته در گذشته زمانی که بنده در وزارت صنایع حضور داشتم این اقدام را انجام دادیم که بسیار اثربخش و مفید بود که باعث تامین برق پایدار شد.

وزیر نیرو در تشریح تجدیدپذیرها افزود: انرژی‌های تجدیدپذیر بهترین نوع برق است چرا که در کنار رفع ناترازی برق، به کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی کمک شایانی می‌کند و از نظر حفاظت از محیط زیست و کاهش مصرف آب بسیار حائز اهمیت است. در این راستا نیروگاه‌های متعددی را در کشور در چارچوب قوانین متعدد آغاز کرده‌ایم که عمدتا توسط بخش خصوصی و نیز بخشی توسط صنایع اجرایی می‌شود.

بیش از 200 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم به بهره‎برداری رسید

محرابیان تصریح کرد: احداث نیروگاه‌های بزرگ تجدیدپذیر در کشور آغاز شده است و مرحله به مرحله شاهد افتتاح این نیروگاه‌ها هستیم. بیش از 200 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در همین دولت به بهر‌برداری رسیده است. نیروگاه 50 مگاوات بادی میل نادر در منطقه سیستان را داریم که به صورت آزمایشی در حال بهره‌برداری و آماده افتتاح رسمی است. نیروگاه‌های خورشیدی 10 ، 20 مگاواتی و نیروگاه‌های کوچک مقایس پنج کیلوواتی که باعث تامین درآمد پایدار برای خانواده‌ها می‌شود و تسهیلات قرض‌الحسنه برای آن پیش‌بینی شده است از دیگر مورد است.

میزان دسترسی به آب شرب شهری در کشور 99.8 درصد است

وزیر نیرو در ادامه صحبت‌های خود به اقدامات وزارت نیرو برای رفع تنش آبی در نقاط مختلف کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش اخیر بانک جهانی میزان دسترسی به آب شرب شهری در کشور 99.8 درصد است که متوسط آن در جهان 85 درصد و در خاورمیانه و غرب آسیا 83 درصد است. همچنین میزان دسترسی به آب شرب روستایی در کشور 82 درصد است که متوسط جهان 59 درصد و متوسط منطقه 69 درصد است.

طرح جهاد آبرسانی به 10 هزار روستای کشور 42 درصد پیشرفت داشته است

وی یادآور شد: یکی از برنامه‌های مهم دولت این بود که فاصله تامین آب شرب شهر و روستا جبران شود که بر این اساس برنامه آبرسانی به 10 هزار روستا با عنوان طرح جهاد آبرسانی با استفاده از ظرفیت‌های مردمی، بسیج، خیران، گروه‌های جهادی و پیمانکاران را پیش‌بینی کردیم. عملیات اجرایی آبرسانی به 10 هزار روستا در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها از ابتدای سال 1401 آغاز شد و در حال حاضر حدود 42 درصد با پیشرفت فیزیکی این طرح روبرو هستیم و آبرسانی 3500 روستا به طور قطعی تمام شد و آبرسانی به سایر روستاها با پیشرفت‌های 80 – 90 درصد در حال انجام است و برخی از روستاها نیز در انتظار آغاز اجرای این طرح هستند. به عبارت دیگر برنامه‌ریزی شده تا پایان دولت 10 هزار روستای با مشکل تامین آب، آبرسانی شود.

23 درصد روستاها در طرح جهاد آبرسانی سهم سیستان و بلوچستان است

محربیان درباره آبرسانی به روستاهای استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در سیستان و بلوچستان به دلیل محدودیت‌ها و ضعف آبرسانی در سا‌ل‌های گذشته بیشترین سهم 10 روستا برای این استان پیش‌بینی شده است؛ بالغ بر 23 درصد کل این طرح در استان سیستان و بلوچستان متمرکز شده است. امید است با تامین به موقع اعتبار این طرح‌هاف تا پایان دولت سیزدهم 10هزار روستا و سهم استان سیستان و بلوچستان به اتمام برسد.

وی درباره حق‌آبه هیرمند بیان کرد: اخیرا همکاران ما بازدیدی از ایستگاه آبسنجی دهراود هیرمند صورت دادند. این بازدید نشان داد خشکسالی در افغانستان نیز جدی است اما به نسبت میزان بارشی که در کشور افغانستان شده در منطقه حوضه آبریز هیرمند ایران دارای سهم بوده و این سهم حق قانونی ما است که مطالبه می‌کنیم و بهتر است که اطلاعات تکمیلی را وزارت امور خارجه بدهد اما به طورکلی در تامین آب شرب منطقه چه زاهدان و چه سیستان که 90 درصد آن از هیرمند تامین می‌شود، طرح‌های متعددی را با آب هیرمند یا بدون آب هیرمند اجرا می‌کنیم تا در تامین آب شرب این مناطق مشکلی ایجاد نشود.

​وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در زمینه انتقال آب دریا، فلات مرکزی و  شرق کشور در برنامه اجرایی قرار دارند و عملیات اجرایی طبق برنامه در حال انجام است. پروژه شرق کشور بالغ بر 12 درصد پیشرفت دارد، برنامه‌ریزی شده است که منطقه سیستان و بلوچستان سریع‌تر آبرسانی شود و در ادامه استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی از این طرح بهره‌مند می‌شوند. عملیات اجرایی خط دوم انقال آب دریا به استان یزد و استان کرمان آغاز شده و نیز انتقال آب دریا به استان اصفهان با سرعت خوبی در حال انجام است. در طرح استان فارس نیز از منطقه پارسیان به لامرد آبرسانی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *